pondělí 28. listopadu 2016

Proč svět potřebuje Elona Muska

Excentrický miliardář. Blázen. Snílek. Tyto a mnoho dalších přezdívek si Elon Musk vysloužil za vše co v posledních letech udělal. Ať už si o Muskovi myslíte cokoliv, tak jej svět potřebuje.

Musk prolamuje ledy. Možná řeknete, že vlastně s žádným inovativním nápadem nepřišel. Řeknete, že pouze vzal existující technologie, zabalil je do nové obálky a postavil kolem nich fantastický marketing. Ať už je pravda taková, že Musk je inovativní člověk a nebo jen taková, že umí dělat fantastický marketing, tak to co dělá je naprosto klíčové pro posun lidstva vpřed. V podstatě by Musk měl dostat Nobelovu cenu za mír (teď mluvím především o tom, co dokázal ze společnostmi Tesla a SolarCity). 

Využití solární energie, která je obnovitelným zdrojem a od slunce jí dostáváme zdarma prakticky nekonečně mnoho může zastavit naši totální závislost na fosilních palivech. Pokud se tak stane, tak nebudeme muset bojovat o politickou nadvládu nad oblastí blízkého východu a vynakládat lidské životy za levnou ropu.

Musk razí jednoduchou teorii. Nabídnou kompletní řešení pro domácnost/firmu za zajímavou cenu a udělat to tak, aby výsledný produkt vypadal skvěle. Pokud vás střešní krytina, která vyrábí elektřinu bude stát stejně jako klasická střešní krytina a bude vypadat hezky, tak proč byste si ji nekoupili? Tímto způsobem Musk odzbrojuje všechny, kteří říkají, je to drahé a ošklivé. Už jen to je inovace.

Ano, má to své slabiny. Autobilem Tesla neujedu tisíc kilometrů na jediné nabytí a nabýjení trvá déle, než čerpání benzínu. Každá inovace přináší nějaké porodní bolesti. Otázka ovšem zní, potřebujeme opravdu tuto vzdálenost jezdit automobilem? Pokud ano, tak nedáme si hold po 3-4 hodinách jízdy pauzu na 40-70 minut u Superchargeru, který dodá Tesle energii na další 3-4 hodiny jízdy? Nutno podotknout, že energii dodá zdarma!

Má to všechno vůbec smysl? Snížení emisí CO2, čistší vzduch, méně utracených peněz za energie (automobil + domov)... , dobrý pocit?!? Každý máme nějaké hodnoty, kterými se řídíme. Nějaké hodnoty, které ovlivňují náš život. Za mě to určitě smysl má.

I když to ve finále nebude Tesla, kdo dodá krytinu na vaší střechu, která bude vyrábět elektrinu, kdo dodá baterii do vašeho domu, která bude elektřinu uchovovát pro použití na období, kdy slunce nesvítí, kdo vám prodá elektircké auto, tak to má smysl. Musk svým přístupem inspiruje lidi, ukazuje jim, že lze přemýšlet jinak a i velké koncerny si všímají, že lidi to zajímá. Tímto přístupem Musk urychluje posun kupředu. Posun od fosilních paliv k obnovitelný zdrojům energie. Proto Muska potřebujeme.

2 komentáře:

 1. Jasne, takove lidi potrebujeme, ale Elon to dela tak, ze vezme alfa verzi produktu, rekne, ze za rok jich bude prodavat milion a bude to super a vydava je za hotovou technologii. Lidi to zerou, protoze milujou hyperlativy a scifi, ale realita vubec nemusi byt tak vesela a v pripade treba autopilota az nebezpecna.

  A vazne myslis, ze za 3 roky poleti(a doleti) lidi na Mars?

  Vizionari jsou potreba, ale nemeli by vydavat soucasne produkty "na puli cesty" jako hotovou vizi...

  p.s. superchargery uz nejsou zdarma :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čau Petře, to že nejsou zdarma mě nějak uniklo (na webu tesla.com je: "Supercharging is free for the life of your Tesla vehicle, once the Supercharger option is enabled." z toho chápu, že jsou zdarma, ale osobní zkušenost nemám. Co se týká komentu na SpeceX, tak vůbec neřeším. Tento příspěvek byl mířen na téma ekologie -> obnovitelné zdroje energie. O SpaceX jsem se v něm vůbec nebavil (vyjímkou je obrázek, kde je jejich logo, ale jinak o SpaceX nepadla ani hláška). Nemluvim ani o funkci autopilotu, opravdu byl článek mířen na téma obnovitelných zdrojů.

   Vymazat