úterý 3. února 2015

Kniha o duši - Thomas Moore

Pohled hlubinné psychologie a spirituálních tradic na problémy všedního života hlásá podtitul knihy Thomase Moora. Upřímně musím říct, že jsem přesně nerozuměl tomu, co si pod tímto podtitulem mám představit. Kniha se jednoznačně formuje od prvních stránek a brzy vám začne být jasné, že toto zrovna není kniha do tramvaje, ale že je to kniha, na kterou se musíte soustředit, občas až pekelně soustředit, abyste zachytili alespoň část obsahu, který se vám snaží autor předat. 

Thomas Moore ve své knize rozebírá množství životních slastní a strastí, které nás potkávají a nahlíží na ně z pohledu psychologie. Zkoumá souvislosti a řídí se intuicí zkušeného člověka. Přesto nám nevnucuje návod na život, ale dává nám možnost se na určité okolnosti/situace podívat z jiného úhlu pohledu. Nevidět v těchto situacích pouze to fantastické/příšerné, ale vidět život komplexně.

"Duše nemá prostor, ve kterém se může předvést, pokud všechny mezery neustále vyplňujeme falešnými aktivitami. Je dobré poslouchat sám sebe a dělat maximálně to co nás naplňuje. Povedeme tak spokojeny život naproti zklamáním a neúspěchům pokud se budeme snažit hnát za něčím, čím ve skutečnosti nejsme."

Nedívat se na depresi depresivně, ale pokusit se pochopit veškeré její příčiny a provést v životě změny, které povedou k naplněnému životu zní jistě mnohým jako pohádka. Moore nám ukazuje, že je to možné a také nabízí určité cesty, kterými se můžeme vydat. Musíme ovšem přehodnotit určité životní paradigmata, kterými se běžně řídíme!

"Problém není v tom, vlastnit příliš mnoho nebo příliš málo, ale v tom, že bereme peníze spíše jako fetiš než jako medium."

Pokud přehodnotíme řadu životních postojů, poté můžeme dojít ke skutečnému smyslu života, kterým je prožít šťastný a naplněný život.

"Blahobyt není možné měřit bankovním kontem; určují ho především naše představy."

Od Knihy o duši neočekávejte jednoduché čtení, ale naopak nutnost hlubokého zamyšlení. I pokud ke knize přistoupíte se vší pokorou, tak se před ní budete muset sklonit a připustit, že některé pasáže jsou nad vaše možnosti chápání. Daná náročnost je dána tím, že ne každý z nás si v životě prožil veškeré hlubinné chvíle, na které nám Thomas Moore nabízí vlastní pohled.

Hodnocení: 4/5

Autor: Thomas Moore
Počet stran: 302
Nakladatelství: Portál

Žádné komentáře:

Okomentovat