čtvrtek 26. června 2014

Sunset Limited

Smysl a smysluplnost života. Být či nebýt. Otázky, které alespoň jednou vyskočily na mysli snad každému. Běžně nepíši o filmech. Vlastně ani tenhle příspěvek nebude o filmu. Je ovšem filmem inspirován. Co vede člověka k tomu, že jej to dovede až na pokraj světa. Do prostoru, kde se setkává tma se světlem, omezenost s nekonečností.

Alkohol? Drogy? A co takhle poznání. Poznání a porozumění světu. Přemýšlení o bytí a smysluplnosti jednání? Poznání? Poznání absurdnosti? Absurdnosti jednání?

"Svět je tábor nucených prací z něhož denně náhodně vylosujou pár nevinnejch dělníků a odvedou je na popravčí špalek...."

Je to fakt tak krutý? Neexistuje cesta, jak se z prokletí vymanit? Narodíme se. Vyrůstáme. Studujeme. Pracujeme. A pak... Některým věcem se opravdu nevyhneme, ale může existovat cesta, která nás přivede ke štěstí? Ke štěstí, které nebude předstírané? Ke štěstí, které si nebudeme jen vtloukat do hlavy a říkat o tom neštěstí, že je vlastně štěstí?

Možná mě označíte za naivního. Za snílka. Za někoho, kdo nepochopil chod věcí. To vše ovšem nemění nic na tom, že si myslím, že je zde možnost. Daná možnost, může být pro každého jiná a přesto může vést k tomu, abychom zažili skutečné štěstí. 

Možná je nutné se občas podívat na svět jinak než na pohybující se čísla plující z účtu a účet, z obchodu do obchodu, z banky do banky... Jakmile se necháme pohltit hrou peněz a uvěříme tomu, že vše vyřeší jen a pouze peníze, asi nezbude než souhlasit s tím, že svět je jen tábor nucených prací, o kterých tvrdíme, že si je dobrovolně vybíráme.

Pokud ovšem překonáme toto paradigma, tak můžeme žít jinak. Nedokáži říct jak, ale prostě jinak. Je to jednou z těch věcí, kterou nelze popsat, kterou člověk musí zažít. Tím nechci říct, že peníze nejsou podstatné a že je nutné žít bohémsky a neplatit složenky, protože to není dostatečně duchovní. Jde jen o to se někdy zastavit a zamyslet. 

A víte co? Možná jen moc přemýšlím...

4 komentáře:

  1. Na penězích svět nestojí, ale když je nemáme, nemůžeme skoro nic, to je ten průser. Pravda ale je, že peníze neznamenají štěstí. Jo. Štěstí je stav duše, štěstí je to, co si sami dovolíme, štěstí je v nás a v tom, jak vidíme svět, jak přemýšlíme o lidech, o věcech, o tom všem kolem nás :) Zastavit se a zamyslet, zakořenit se bosýma nohama do zelené trávy a nasát celou tu krásu stojí za to. Poslouchat melodie lidí kolem sebe a vidět všecky ty barvy, které z nich jdou, nás vnitřně obohatí. Myslím, že všechno to štěstí je hlavně o nás :) P.S. Klidně moc přemýšlej ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Smysl života je "mega" důležitý. Například Viktor Frankl na tom postavil celý psychoterapeutický směr - logoterapii - když má člověk smysl, pro co žít, tak přežije nemožné, sám byl v koncentračním táboře a teorii si potvrdil - více v knize A přece říci životu ano http://www.knihakeknize.blogspot.cz/2014/07/a-presto-rici-zivotu-ano.html. Taky zdůrazňuje, že pocit štěstí se spíše dostaví jako vedlejší účinek plnění úkolu, než když člověk usiluje o štěstí jako takové, což dvakrát podtrhuji a souhlasím :)

    OdpovědětVymazat