čtvrtek 10. dubna 2014

Co vlastně chci?

Začít žít minimalisticky neznamená přistavit s k domovu kontajner, všechno vyházet a přestěhovat se do garsonky. Ano, můžete říct, že je to jedna z možností, ale to není ten pravý smysl minimalismu, tak jak já jej chápu.

Začít žít minimalisticky spíše znamená, začít přemýšlet jestli všechny ty věci opravdu potřebuji, jestli to co mám v nákupním vozíku mně pomůže k naplnění mého života a klíčová otázka je, co vlastně chci dělat. Často lidé říkají, teď nemůžu, ale až si ušetřím nějaké peníze, nebo až vydělám tolik a tolik peněz, tak budu dělat, co budu chtít. To je všechno hezké, ale co tedy budete chtít dělat? A potřebujete k tomu skutečně tolik peněz?

Potřebujete k tomu co skutečně chcete dělat všechny ty věci, které právě dáváte do nákupního košíku? Pomohou vám páté kalhoty v uskutečnění vašeho snu? A co všechny ty věci, které máte doma? Pomáhají vám v uskutečnění vašeho vysněného životního stylu? Nebo spíš o ně zakopáváte a utíráte z nich prach? Pokud spíš to druhé, tak je klidně můžete nechat jít pryč z vašich životů, nejspíš je nepotřebujete a s největší pravděpodobností je nebudete potřebovat nikdy. To samé platí při nákupech. Tím nechci říct, že je a priori špatné nakupovat, některé věci k uskutečnění vašeho vysněného životního stylu možná budete skutečně potřebovat. Ale to se opět vracíme na začátek - co je to, co vlastně chcete dělat? Co pro vás znamená ten "vysněný životní styl?"

Je totiž klidně možné, že peněz už na něj máte víc než dost...

4 komentáře:

 1. Trabantem Afrikou a Jižní Amerikou - to je příklad toho co tady popisuješ. Ty lidi neměli moc peněz, sháněli sponzory o sto šest, jeden z nich snad prodal kuchyni, aby mohl jet, ale měli cíl, kterého chtějí dostáhnout a všem ukázali, že kdy se chce, všechno jde. Je blbost čekat na to AŽ se něco stane..až vystuduji, až se mi narodí děti, až zbohatnu, až zhubnu, až půjdu na vysokou školu...protože pořád čekáš na AŽ a taky se toho nemusíš dožít...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je presne ono, to je to co clovek chce a drtiva vetsina veci, ktere clovek chce se da uskutecnit za malo nebo minimum penez. Obcas jen boli to rozhoupani, aly kdyz to clovek jednou zkusi, tak uz neni cesty zpet. Uz vi, ze to jde 😉

   Vymazat
 2. Ted jsem se opravdu začla číst jak na běžícím pase :) jinač to bylo většinou 9 nebo 10knih , pamatuju si o cem knihy jsou , o všech ktere mam doma bych ti rekla dej ... ne uplne podrobnosti ale rekla bych ti co se v knize dělo :)

  OdpovědětVymazat