čtvrtek 13. února 2014

Running Mall - ano nebo ne, aneb zkušenost jednoho běžce

Jedněmi milovaný, druhými nepochopený a dle jejich názoru zbytečný. Často v diskusích propíraný Running Mall. Na úvod bych chtěl říct, že tento příspěvek není financován společností PIM a jedná se o subjektivní názor jednoho běžce - mě. Vyběhal jsem v Running Mallu permici  a tak bych se s vámi rád podělil o to, jaké to bylo, proč RM vyzkoušet, případně proč nevyzkoušet. Neřeknu vám jestli je to pro vás nebo ne, názor si vytvořte sami.

1. trenér
Nespornou výhodou tréninků v Running Mallu je přítomnost trenéra na každém tréninku. Trenér vám řekne, co se bude běhat, jak se to bude běhat, kde něco zlepšit, na co si dát pozor... Výhodou je, že vás často "donutí" k tréninku, ke kterému byste se sami nedonutili a výsledkem je zlepšování vašich běžeckých dovedností. Taktéž nemusíte v případě problémů tápat na internetu, co s tím, ale zeptáte se trenéra a on vám poradí. Každý trénink navíc zahájí tím, s čím má řada běžců velký problém - rozcvičkou!

2. parta
Běh je individuální sport - toto jsem slyšel tolikrát, až to vypadá, že při běhu není prostor pro týmovou souhru. Pokud jste někdy zkusili běhat v partě, víte jak vám to může pomoct, jak po běžecké stránce, tak po stránce osobní. Běh ve skupině má mnoho výhod - dlouhé výběhy utečou jako voda a kolikrát uběhnete víc jen proto, že nemáte pojem o čase. Při intervalových tréninzích se hecujete se spolubežci navzájem a o to lepší váš výkon poté je.

3. přednášky/besedy
Přednáška, to je nuda a šeď - opravdu si to myslíte? Nemusí. RM nabízí mnoho zajímavých přednášek a besed s pozoruhodnými lidmi z běžecké branže. 

4. pravidelné tréninky (termíny)
Tréninky jsou každý den s výjimkou neděle. Každý den je k dispozici určitý večerní/podvečerní trénink a 2 krát týdně bývá dopolední trénink. Záleží jen na vašich časových možnostech, jak se vám tréninky v RM hodí do vašeho kalendáře. Náročnost tréninků je přizpůsobena pro všechny, to znamená, že i náročnější tréninky zvládnou začátečníci a na druhé straně i pokročilí běžci přežijí začátečnické tréninky.

5. lokalita
Lokalita může být asi největším otazníkem pro většinu lidí. Místo na Letné mezi Letenskou plání a Stromovkou je na jednu stranu právě díky přítomnosti těchto dvou parků vynikající na druhou stranu, pokud nebydlíte v této lokalitě a nebo neprojíždíte touto lokalitou cestou z práce, tak dojíždění na běžecké tréninky vás může velmi rychle omrzet. V mém případě hodinový trénink v RM si vyžádal 3 hodiny času - hodinu na cestu do RM a hodinu na cestu zpátky. Musíte sami zvážit co od běhu očekáváte a jestli toto je právě to co chcete a nebo zda chcete tu svobodu nazout boty a vyběhnout hned od domova. Na druhou stranu lokalita Letná a především dané dva parky nabízí velmi rozmanitý terén perfektní pro běhání za každého počasí - nechybí zde nepříjemné kopečky, schody a dlouhé rovinky.

6. zázemí
V RM vám bude nejspíš příjemně. Po stránce zázemí se zde o vás opravdu postarají. Počínaje tím, že zde vyfasujete ručník pří příchodu a ve sprše naleznete sprcháč, konče tím, že si můžete na baru dát chia fresca a zakončit tak běh po vzoru tarahumarů. 

7. cena
Běhání v RM stojí peníze. Není zdarma, jako když si nazujete tenisky doma a vyběhnete, na druhou stranu ceny nejsou nikterak extrémně přemrštěné, když vezmete v potaz, že po celou dobu tréninky máte k dispozici trenéra. Opět musím říct, že záleží na vás, co od běhu chcete a očekáváte. Jak vám vyhovuje se připravovat na závody - v lese o samotě a nebo jste člověk, který chce každý krok konzultovat s trenérem a být pod dohledem?


Dostanete zde navíc příležitost si zaběhat s mimořádnými osobnostmi - za mnou dvě žluté bundy patří dvěma keňským závodnicím, jedna z nich vyhrála 1/2 maraton v Ústí nad Labem 2013.

Žádné komentáře:

Okomentovat