pondělí 20. ledna 2014

Všechny řitě světa i ta má - Charles Bukowski

Potřeboval jsem oddechovou knihu. Znáte to, člověk leží v ekonomii, jej jí zavalený, všechny ty modely a potřebuje občas utéct do jiného světa. Poprvé v životě jsem sáhl po světě Charlese Bukowského a jeho autobiografické knize Všechny řitě světa i ta má. Sám Bukowski v ní vystupuje pod jménem Henry Chinaski. Kniha se skládá z řady příběhů, jejímž hlavním tématy jsou sex, pivo, prostituce, záchod, mizerná životní situace, lehkost života, práce a milenky. 

Henry vás v této knize provede velkou částí svého života. Řekne vám o tom, jaké to je být neúspěšný spisovatel. Jaké to je, když se vám začne dařit. Jak je těžký život s ženou. Základem Henryho života je chlastání piva a whisky a kouření cigaret. Většinu dní Henry chlastá od rána do večera a pokračuje i poté dál, někdy sám, občas s kámošem a občas s jednou ze svých mnoha milenek. Henry nezapomíná své čtenáře seznámit s pouličními bitkami, které absolvoval ve třicátých letech, když byl malý. Už tehdá s kamarády obcházel bordely a protože byla špatná doba a nikdo v jeho okolí neměl práci, tak se pral, někdy i celé dny. Mimochodem měl také potíže z vředy, proto není divu, že jedna z nejdelších kapitol je těmto problémům věnována do nejmenších detailů. 

Henry vás totiž neokrade o nic, nikdy nezapomene v příběhu zmínit, že se zašel vysr*t. Abyste ovšem nemysleli, Henry není žádný flákač, dokáže sehnat chlast i když nejsou peníze, prostě to zvládne a poví vám něco i o svých pracovních zkušenostech. Věřte mi, žádná kancelářská práce, ale spíš ta nejhorší práce o které si člověk říká, jak to vůbec může někdo dělat.

Peprná kniha, ve které Bukowski nešetří vulgárními výrazy, jež knize dodávají osobitý styl. Velmi dobře se čte a pokud zrovna nežijete životem pana Chinaskiho, bude pro vás kniha příjemným odpočinkem. Připravte se, že ji nebude chtít odložit. Každopádně těžko najdete více jak půl stránky bez toho, aniž byste se nedozvěděli o dalším pivu, cigaretě nebo ženský - hlavní neřesti, kterých si Henry maximálně užívá.

Hodnocení: 5/5

Autor: Charles Bukowski
Počet stran: 190
Nakladatelství: Argo

2 komentáře:

  1. Cesty k Bukowskému jsou různé. Jakkoli se může zdát, že je to braková literatura, protože se v ní potácíme od sexu k sexu, prochlastanou noc střídá prochlastané ráno a hlavním tématem konkrétně téhle knížky jsou hemeroidy...nojo.. Z Bukowského mám přečtené skoro všecko, kromě těch nových věcí z pozůstalosti, co teď vycházejí.... Jestli Tě zaujala próza, zkus něco z poezie, fakt to stojí za to! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dík za tip ;-). Rád na tuhle knihu vzpomínám. Osobně považuji Bukowskiho spíš za perlu než za brak, protože popsat život slovy je velmi složité a dokázat to tak barvitě jako Bukowski je v podstatě neopakovatelné.

      Vymazat