čtvrtek 23. ledna 2014

O prospěšnosti alkoholismu - Michail Bulgakov

Malá úzká knížečka, která vás překvapí a místy i šokuje. Bulgakov mnohdy až groteskně líčí smutnou situaci v SSSR ve dvacátých letech. V zemi vládne komunismus a Michail Bulgakov není právě oblíbeným autorem vládnoucí garnitury, o čemž ostatně vypovídá i závěrečný dopis Bulgakova adresovaný vládě SSSR.  

Je pro mě zarážející, po přečtení této knihy, že do stejné blamáže jsme se nechali uvalit o 25 let později také. Zde je ovšem nutné podotknout, že hlavními informačními zdroji byly noviny, rozhlas a televize. Nebyl Instagram, Facebook, blogy, kde se šíří i jiné než pouze "oficiální" informace. Přesto je to pro mě zarážející.

"Na volební schůzi místního výboru stanice N. se člen svazu Mikula dostavil ožralý jako doga. Masa pracujících křičela: "To je nepřípustné!" Avšak jeden ze zástupců okrskového oddělení Čeky vystoupil na obhajobu Mikuly a vysvětlil, že opilství je společenská choroba a že do výboru může být zvolen i kořala."

Bulgakov v jednotlivých příbězích popisuje těžkost života v tehdejší době a absurdnost režimu. Za nastrčených 500 rublů jde jeden z jeho hrdinů do chládku. Přitom to byl poctivý pracant, který se snažil vyžít z almužny, kterou dostával v zaměstnání. 

"Otevřely se dveře a vstoupil Hlavičkův známý. "Mazej vodsaď," vykázal ho Hlavička, "mám práci, píšu protokol ze schůze." "Z té včerejší?" zeptal se příchozí. "Ze zítřejší," odpověděl Hlavička. Známému spadla čelist a odešel s pusou dokořan."

Hlavička z výše uvedeného citátu byl na konci zítřejší schůze pochválen, že již má hotový zápis a dokázal předpovídat, jak schůze dopadne. Bulgakovovi se vskutku daří i do smutných a absurdních situací vnášet humor a tak mrazení, které se vám rozlévá po celém těle z toho, jak je tohle vůbec možné se změní ve smích.  

Autor nezapomíná na absurdní zákazy, rozkazy a příkazy a tak není divu, že z kašle je návštěva půl tuctu lékařů, kteří si nevědí s pacientem rady a posílají si jej mezi sebou navzájem. V jednom z dalších příběhu se dozvíte, že bez svatby ani jídlo nedostanete - v závodní jídelně!

Nedostatek práce a strach o pracovní místo také provází řadu postav, mezitím co papaláši jsou ožralí na svých schůzích a blábolí nesmysli. I takový byl dle Bulgakova život v SSSR.

Především pokud jste nezažili komunismus jako já, tak vás při čtení knihy bude občas mrazit. Budete si říkat "sakra, to jako myslí vážně." Vyprávění, které znáte od rodičů a známých najednou začne dávat větší smysl. A nejvíc vás "vomeje" když zjistíte, že tohle všechno se přihodilo již mezi lety 1920 - 1925.

Hodnocení: 4/5

Autor: Michail Bulgakov
Počet stran: 104
Nakladatelství: Pistorius Olšanská

2 komentáře:

  1. O téhle knížce jsem neslyšela, zní zajímavě :) díky za tip

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Opravdu je fajn, příjemně se čte, je psaná s humorem a pokud tě aspoň trošku zajímá, jak to vypadalo v Rusku, respektive v SSSR, tak je to ideální kniha ;-)

      Vymazat