sobota 30. listopadu 2013

Jsme fakt takový skety?

Život, alespoň zde ve střední Evropě, není otázkou přežití nebo nepřežití. Přežít je pro nás v celku snadné. Stačí otočit kohoutek a teče nám voda, dokonce teplá a dokonce pitná! Jiným kohoutkem pustíme domů příjemné teplo. Většina z nás má dostatek oblečení ve skříni a měkké místo, kam večer složit hlavu. Když sháníme něco k jídlu, stačí navštívit nejbližší market, kde si můžeme vybrat potraviny v podstatě dle libosti. 

Přesto nás (západní civilizaci) vede něco stále k tomu spotřebovávat víc a kupovat všeho víc. Výsledkem je, že produkujeme víc a víc odpadu. To není pozitivní zpráva, ale ještě méně pozitivní je, že náš odpad se víc a víc skládá z látek, které se v přírodě špatně rozkládají a nebo vůbec nerozkládají. Dobře nebudu chodit kolem horké kaše, v tomto článku chci mířit na plastové tašky, pytle, pytlíky, obaly, lahve, víčka.... Před několika měsíci jsem psal článek "Pojďme změnit svět" Tenkrát jsem psal na popud videa o ostrově, na kterém nežijí lidé, dokonce ani v blízkosti stovek kilometrů nežijí lidé, přesto plastový odpad (především víčka od lahví) na tomto místě zabíjí místní okřídlené obyvatele. Nyní mám další příklad našeho počínání - mrtvá velryba, která v sobě měla velké množství nejrůznějších plastových pytlů, pytlíků a jiného plastového odpadu, které jí postupně zničil. Více informací o této velrybě zde

Neříkám, abychom se (západní civilizace) ze dne den změnili a začali spotřebovávat o několik desítek procent méně než spotřebováváme. Stačí, když změníme alespoň trochu své chování. Třeba bychom mohli přestat používat jednorázové nákupní tašky, existují jejich alternativy - látkové, síťové..... Nebo třeba nepoužívat pytlíky na každý kousek ovoce a zeleniny, který kupujeme. Opravdu si musíte ty dvě jablka dát do pytlíku? Tři banány také nejde koupit bez pytlíku? (Rozumím tomu, že na kilo brambor je pytlík velmi praktický!) A co pít kohoutkovou vodu místo balené vody. To je věc, která mně stále nedochází, proč si ve velkém kupujeme čistou vodu, když nám doma teče z kohoutku? Takže jdu do obchodu, utratím vydělané peníze a ještě musím ty kila vody dopravit domu? To fakt nedává smysl. (Rozumím tomu, že když je člověk v místě bez přístupu kohoutku, tak je plastová lahev velmi praktická.) Když už všechny ty plasty domů přineseme, tak co je alespoň vytřídit do žlutých popelnic? Je to fakt tak těžký?

I malé změny dokáži udělat zázraky. A mimochodem se nám podařilo ve volné přírodě definitivně vyhubit nosorožce dvourohého - 3 krát hurá - hurá, hurá, hurá! Je tohle opravdu to co chceme? I malá změna může pomoct. Tak se konečně přestaňme chovat jako skety.

Žádné komentáře:

Okomentovat