sobota 2. listopadu 2013

3D tiskárna, aneb čínská fabrika v obýváku

Znáte to, za 30 minut má přijít pět přátel k vám na oběd a vy máte doma jen 3 talíře. Co s tím? Běžet do obchodu? To ale nestihnete dovařit oběd. Zazvonit na soudy? Nejsou doma. Ksakru! Co zbývá? Vytisknout si je!

3D tisk není žádná horká novinka, avšak v posledních měsících/letech se dostává do situace, kdy začíná být dostupná "širokým masám" a tak se možná opravdu za několik měsíců/let stane, že přijdete ke známým a oni vám vytisknout talíř, na kterém poobědváte.

V podstatě se jedná o malou čínskou továrnu, kterou můžete mít třeba v obýváků a vždy si vytisknout co zrovna potřebujete. Tuto fabriku si můžete pořídit cca od 10 000,- Kč a s trochou šikovnosti si ji doma sestavit. Náklady na jednotlivé produkty z 3D tiskárny jsou poté v řádech jednotek či desítek korun, podle druhu a množství spotřebovaného materiálu. 

Výhody 3D tiskárny jsou především v rychlosti distribuce zboží a s tím související úspoře finančních nákladů na dopravu (včetně snížení emisí). Distribuce materiálu, který 3D tiskárna používá pro tisk, je přece jen levnější a lze jej přepravovat bez převážení zbytečného vzduchu, což například u hrnečků lze hůře. Takže zatímco 1 kamion přepraví dejme tomu 10 000 hrnečků, tak může ten samý kamión přepravit materiál na výrobu 20 000 hrnečků (příklad je pouze ilustrativní). Pokud vám navíc vadí dětská práce, tak díky 3D tiskárně máte jistotu, že daný hrníček nevyrábělo žádné dítě, tedy pokud to vaše nenaučíte tisknout :-). 

Představte si, že nějaký návrhář navrhne nový model hrnečku, který se vám z nějakého důvodu bude líbit. Během několika minut si jej vytisknete a můžete jej používat. A teď si představte, že by tento hrneček zaujal jen 500 lidí na celé planetě. Tak právě těchto 500 lidí si jej vytiskne, ihned jej mají a v tu chvíli odpadá jakákoliv neefektivita pro výrobce v tom smyslu, kolik těchto hrnečků vyrobit? Budou se lidem líbit? Díky tomu může existovat i širší variabilita vyráběného zboží a návrhy, u kterých si výrobci nejsou 100% jistí prodejem, nemusí končit v koši.

A co na to Čína? Mám takový dojem, že něco tuší a proto v posledních letech masivně investují do vědy a výzkumu a snaží se prosadit "Invented in CHINA" namísto "Made in CHINA." 

Na závěr ještě video z TEDu s průkopníkem 3D tisku v ČR Josefem Průšou.


Žádné komentáře:

Okomentovat