sobota 5. října 2013

Kolín nad Rýnem - malé velkoměsto

Kolín nad Rýnem je čtvrté největší město v Německu a žije v něm jen o pár obyvatel méně než v Praze. Přesto v porovnání s Prahou nepůsobí, jako velkoměsto. Kolín definitivně zbořil mé mýty o tom, že když chcete bydlet přímo v centru, stojí to hodně peněz. Co se v něm dá vidět? Čím je zajímavý?

Historické centrum vás rozhodně neoslní na dlouhé hodiny nebo dokonce dny, jak je tomu v případě měst jako Praha, Řím, Vídeň... Za pozornost stojí především místní katedrála, která je jedinečná. Na první pohled velmi připomíná katedrálu svatého Víta v Praze. Katedrála je hlavní dominantou města. Stojí rozhodně za návštěvu, protože pokud vás neuchvátí zvenčí, dostane vás zevnitř. Nádherné vitráže, do kterých když se opírá slunce, září doslova všemi barvami. Kromě katedrály zde narazíte na velké množství krásných kostelů a jednu, možná dvě historické ulice. Zbytek vzal za své při bombardování za druhé světové války. Milujete nákupy? Potom je Kolín pro vás jak dělaný. V Kolíně je několik nákupních ulic vzájemně propojených a trošku to připomíná Vídeň. Asi nejvýznamnější ulicí je Hohe Strasse, na které najdete i slavný dům číslo 4711, kde se nachází slavná parfumerie, mezi jejíž zákazníky patřili například Richard Wagner nebo Goethe. Samotná Hohe Strasse vede přímo ke katedrále a dům číslo 4711 se nachází v bezprostřední blízkosti katedrály. Na této ulici naleznete velké množství nejrůznějších obchodů, které nabízejí většinou o několik procent nižší ceny, než ty samé obchody v ČR.


Železniční most, který se nachází také v přímé blízkosti katedrály stojí určitě za návštěvu. Je odsud krásný pohled na město, nejezdí zde auta :-) a most je obalen tisíci zámečky. Pokud se z mostu podíváte proti proudu uvidíte další most a za ním ostrov, kde se nachází muzeum čokolády. Vstupné nic moc, okolo 8 euro, ale za návštěvu stojí už minimálně obchůdek s čokoládou, který k muzeu patří (vstup zdarma :-)). Mají zde nepřeberné množství delikátní čokolády ve všech možných i nemožných kreacích, včetně čokoládového piva.
Jídlo v Kolíně? Pokud máte rádi párek/klobásu, no prostě wurst, tak si přijdete na své. Pokud naopak hledáte bezmasé jídlo, tak moc nepochodíte a seženete maximálně pizzu. Ceny jídel se pohybují okolo 10 euro za jídlo, čaj/kávu koupíte cca za 2,5 - 3 eura.

Ubytování? To byl zážitek. Bydleli jsme v hotelu Callas am Dom, který se nachází přímo na Hohe Strasse necelých 100 metrů od katedrály. Poprvé jsem si vyzkoušel, jaké to je ráno vstát, vyjít na ulici a být v centru. Tedy to už jsem si vyzkoušel vícekrát, ale tentokrát myslím opravdu v centru, asi jako když byste bydleli na Staromáku. Tento luxus vyšel na 1200 kč/osoba/noc. Velmi příjemná cena za takový luxus.

Kolín je hezké město s jednou hlavní dominantou - katedrálou. Každý si v něm určitě najde svoje a pokud jste milovník obchodů a nebo kostelů, tak vám dva dny stačit nebudou.

Žádné komentáře:

Okomentovat