středa 23. října 2013

2 dny do voleb

Často slyším o nekvalitních potravinách v českých marketech a o tom, jak v Německu a ... mají lepší potraviny. Totéž platí o tom, že super a hypermarkety vytlačily drobné obchodníky.

Co na to říct. Žijeme v tržním systému a možná právě teď, kdy řada z nás přemýšlí koho volit, by stálo za to si uvědomit, že volíme každý den. Sice nikam nevhazujeme volební lístky, ale vhazujeme naše peníze do volebních uren. Těmi urnami jsou tržiště a nebo supermarkety. Nekroužkujeme konkrétní jména, ale vybíráme si konkrétní zboží. Koupím polská vejce od slepic, které nikdy neviděly denní světlo za 40 Kč a nebo od místního producenta na trhu za 45 Kč?

Že nejsou trhy? Kecy! Jen je potřeba se pořádně dívat. Například v Praze stále funguje Havelská tržnice a pokud zapátráte na internetu naleznete řadu farmářských trhů a nebo pokud zapátráte ještě více naleznete někoho, kdo doma chová slepice a každý týden má o 20 vajec víc, než je schopen spotřebovat a je ochoten vám je za úplatu (srovnatelnou s cenou polských vajec v supermarketu) přenechat.

Záleží jen na nás co a kde budeme kupovat. I ty obrovské super-hypermarkety nám nabízejí jen to, po čem toužíme. Skutečně to tak je. Oni chtějí vydělat peníze, o nic jiného jim nejde. Tedy musí nabídnout produkty, které my jako spotřebitelé budeme kupovat. Když přestaneme kupovat nekvalitní potraviny a budeme namísto nich kupovat kvalitní, kterých je teď možná málo. Tak během chvíle bude těch kvalitních většina a těch nekvalitních minimum. Tak prosté to je. 

Krásným příkladem je společnost Mc´donald, na kterou například v Římě téměř nenarazíte, zatímco v Praze je na každém rohu. Když jsem se ptal Italů, proč je tam tak málo Mc´donaldů odpověděli mně, že do nich prostě nikdo nechodí, že si radši dají pizzu nebo těstoviny a Mc´donaldy jsou tam v podstatě pouze pro turisty.

Je to na každém z nás a nemá smysl si stěžovat, že tohle tady nemáme a jinde to mají. Je potřeba hlasovat. Hlasovat každý den, každou korunou a ne jen bezmyšlenkovitě nakupovat a smířit se s tím, že prostě máme v okolí jen super-hypermarkety s nekvalitními potravinami. Nepřemýšlejte o volbách jen, když dostanete volební lístky do schránky. Přemýšlejte o nich každý den.

4 komentáře:

 1. Ahoj,
  se základní myšlenkou článku určitě souhlasím, ale dvě věci tam jsou zbytečné:
  1) Používat "polské potraviny" jako synonymum pro něco nekvalitního je hodně přitažené za vlasy. Polská vejce mohou být stejně kvalitní jako ta naše, stejně tak ta česká mohou stát za starou belu. Vždy je to o konkrétním výrobku, původ výrobce je nepodstatná věc (z hlediska kvality).
  2) McDonald's - Praha asi 36 prodejen (zdráhám se použít slovo restaurace :) ), Řím zhruba 50, není to tedy zas tak dramatický rozdíl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, díky za reakci. U polských vajec jsem se snažil říct i dovětek, že slepice nikdy neviděli denní světlo a tak jsem to myslel i v další části textu. Je fakt, že stačilo napsat vejce od slepic, které nikdy neviděly denní světlo, ale celkově u polských potravin si tou kvalitou nejsem jist. Jinak ale souhlasím s tvou námitkou a děkuji za ni. Co se týká Mc´donaldů, tak v Praze jich je 36 a v Římě podle všeho 37 :-) avšak v centru jich je minimum oproti centru v Praze. S tím, že Řím je asi 2,5 krát větší, než Praha co do počtu obyvatel. Každopádně tento příklad opět sloužil jen k ilustraci ;-). Každopádně děkuji za postřehy.

   Vymazat
 2. Ahoj,

  Veľmi sa mi páčil Tvoj článok. Páči sa mi to prirovnanie k Voľbe každodennej, ktorú vykonávame prostredníctvom našich peňazí. Len mám pocit, že ľudia mnohokrát už len zo samotnej lenivosti nechcú rozmýšlať komu a za čo vlastne platia. Niet sa čo čudovať, keď je toľko obchodníkov a toľko tovaru na pultoch. Takým človekom som bol aj ja kým sa niečo nestalo v mojom živote, čo ma donútilo trochu viac premýšlať - kde a za čo dám peniaze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, díky za zpětnou vazbu. Jsem rád, že Tě to zaujalo a že s tím souhlasíš. Vím, že tímto článkem asi nespasím svět, ale i kdyby to ovlivnilo jednoho člověka a nebo alespoň přimělo někoho se zamyslet nad tím, jak volí, bylo by to super!

   Vymazat