pondělí 19. srpna 2013

Co opravdu chcete od života?

Richard Bach ve své knize Iluze píše: "Nejjednodušší otázky jsou nejzásadnější." Uvedená otázka (v nadpise) je jednoduchá, a má zásadní důsledky; odpověď na ni však jednoduchá není.

Řekněme, že to, co opravdu chcete dělat letos o dovolené, je zůstat doma. Jediné, čemu se skutečně chcete věnovat, je odpočívat, radovat se ze sluníčka, přečíst si pár knížek, těšit se z pohodlí domova a z pravidelného šálku výborného capuccina ve vaší oblíbené kavárně.

Máte však několik problémů: Vaši rodiče chtějí, abyste jeli na Floridu, na místo, kde oni byli kdysi sami na dovolené. Kdyby se jim podařilo vás přesvědčit, potvrdili by si, že strávili dovolenou na správném místě, i když se jim tam vlastně moc nelíbilo. Vaši přátelé Bob a Alice chtějí, abyste jeli s nimi na dovolenou do Skalistých hor. Přáli by si, abyste s nimi chodili na večeři, protože sami se nemají o čem bavit. Přirozeně, že vaše cestovka chce, abyste letos strávili dovolenou na jedné z exotických destinací, jakými jsou například Aruba, Martinik, Bermudy, Puerto Vallarta či Maroko. Zástupkyně cestovky tvrdí, že vám nabízí tu nejlepší dovolenou; pravdou ovšem je, že na vás chce co nejvíce vydělat, aby sama mohla jet na co nejlepší dovolenou.

Rozhodnete se jet na dva týdny na Martinik, protože vás zástupkyně cestovky přesvědčí, že si zasloužíte tu nejlepší dovolenou. Každý, kdo něco znamená, jezdí na Martinik a vy byste měli ukázat ostatním, že přece něco znamenáte.

Po dvou dnech dovolené vám dojde, že jste viděli vše, co se k vidění nabízí. Vy i vaše drahá polovička ležíte na pláži a nudíte se pozorováním lidí okolo, kteří se nudí pozorováním vás. Vzali jste si sebou jen jednu dobrou knížku, kterou jste už přečetli a na místě se nic pořádného koupit nedá. V hotelu, kde jste ubytovaní, se nedá koupit ani capuccino. Let tam i zpět je únavný. Když se konečně vrátíte domů, zjistíte, že vám dovolená nedala to, co jste chtěli. Nakonec jste víc unavení než před dovolenou a cítíte se nespokojeni, protože jste nezažili dovolenou, kterou jste si přáli.

Jedním z nejtěžších úkolů je objevit, co vlastně chceme. Uvědomte si, že většina z nás vlastně neví, co chce, protože jsme si nenašli čas to zjistit. Namísto toho definujeme své osobní tužby a úspěchy podle očekávání okolí. Společenská měřítka se stala důležitějšími než naše výhradně osobní potřeby.

Věnujeme příliš mnoho pozornosti tomu, co po nás chtějí ostatní. Společnost chce, abychom chtěli. Reklamy chtějí, abychom chtěli. Naše rodina chce, abychom chtěli. Přátelé chtějí, abychom chtěli. Mnoho dalších, jako například novinoví zpravodajové, televizní hlasatelé nebo cestovní kanceláře, chtějí, abychom chtěli. Všichni po nás chtějí tak moc, abychom chtěli, že nám vůbec nezbývá čas zjistit, co chceme my sami.

Žádné komentáře:

Okomentovat