čtvrtek 25. července 2013

Řím na první pohled

Čím mě překvapil Řím na první pohled? Pokud čekáte článek o památkách, jste na omylu. Památky jsou v Římě úžasné, staré stovky ba dokonce tisíce let. V tomto příspěvku chci ale napsat více o Římanech, jejich zvycích a o rozdílnostech mezi dnešním Římem a dnešní Prahou.

První věc, která člověka praští do očí po příjezdu do Říma je všudy přítomný nepořádek. Odpadky se válí doslova všude, člověk o ně zakopává. Ať půjdete v Římě kamkoliv narazíte na odpadky všude na ulicích. V porovnání s jižní částí Itálie je to sice slabí odvar, přesto na člověka z Prahy je těch odpadků až moc. 

Stejné je to s auty. Římané jezdí autem naprosto všude. Občas jsem se divil, že jsem nepotkával auta uvnitř kostelů. Automobilová doprava v postranní uličce se směle vyrovná pražské magistrále v dopravní špičce. Představte si, že jdete po Karlově mostě a než jej přejdete musíte uhnout deseti automobilům. Nejčastější auto samozřejmě není Škoda jako v Praze, ale Fiat (Panda) :-).

Slavnou pamětihodností Říma jsou Španělské schody. Jsou pěkné, o tom žádná, ale mám vlastní teorii, proč jsou tak slavné. V Římě totiž v podstatě nenarazíte na lavičku, takže když už máte nohy uchozené zbývá buď obrubník u silnice a nebo schody. Výhodnější jsou schody - nejezdí po nich auta :-).

Tibera - řeka v Římě - není příjemným místem, jako Vltava v Praze. Řeka sama o sobě je znečištění a náplavky jsou plné naplavenin a využívají se jako veřejné záchody (alespoň tak to tam je cítit).

No dobře, tak taky z pozitivního soudku. Ať zajdete do jakékoliv restaurace, tak si pochutnáte na jednoduchých jídlech z prvotřídních surovin. Nestalo se nám, že bychom narazily na něco oschlého, studeného... 

Co mě ovšem nejvíce překvapilo jsou zelené střechy. Celá řada budov v Římě má na střeše terasy a nebo velké balkóny a ty jsou v podstatě vždy jako džungle (viz foto). Jsou to takové malé zelené oázy na střechách domů.

Praha může Římu také závidět všudypřítomná pítka, které hojně využívají turisté, místní a sportovci. Nemuset se tahat s vodou při delší procházce a nebo proběhnutí po Římě je fantastické. 

Pokud se chystáte do Říma, tak vám mohu doporučit nejezdit po centru přeplněnými autobusy, ale projít centrum pěšky. Narazíte tak na řadu zajímavých míst a získáte mnohem více zážitků (viděli jsme italskou svatbu - asi hodinový obřad). Navíc se vám tak celé historické centrum spojí v jeden celek. Řím má své krásy, které stojí za to vidět. Historické centrum vás uchvátí, pokud si nebudete všímat aut, bude vám to připadat, jako kdyby se čas posunul o několik století zpět.

BTW: nejlepší zmrzlinu koupíte na Piazza Navona, asi 20 metrů napravo od kostela :-).

2 komentáře:

  1. Nevím v jakém městě jsi byl, ale v Římě rozhodně není nepořádek.. V Římě je chaos, to ano, ale nepořádek tam není větší než v Praze a v porovnání s ostatními městy Itálie je Řím poměrně čistý. Zkus si zajet do Milána nebo Neapole

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Neapol je na tom daleko hůř, to neříkám, ale v porovnání s Prahou je v Římě nepořádek. Každopádně je to můj názor, někdo jiný to může vidět jinak.

      Vymazat