neděle 28. července 2013

Papírové peníze a Jack London

Jack London, známý spisovatel, který žil na přelomu 19. a 20. stoleté se ve své knize "Moře, sníh a velkoměsta" zmiňuje o ničivé síle papírových, ničím nepodložených peněz. Přesně takových peněz, jaké máme dnes my, přesto jako zázrakem tyto peníze dnes všude akceptujeme a řada lidí zakládá své životní štěstí na získání co největšího množství těchto peněz. Hodnota peněz samotných, myslím těch samotných papírků, se přitom blíží k nule. Celá hra kolem nekrytých peněz je založena na důvěře, důvěře ve stát a v peníze samotné.

London ve své povídce ukazuje, jak nekryté bankovky pomalu, ale jistě ničí celé hospodářství, jakmile v ně lidé ztratí důvěru. "Nositelem civilizace je obchod, a že tedy obchodníkům se musí dostat ochrany, jinak že by nepřicházeli. Na západě leží ostrovy, kde obchodníci nebyli dostatečně ochraňováni. A co se stalo? Obchodníci přestali dojíždět a lidé žijí jako ta divoká zvířata. Nenosí šaty ani hedvábné košile (tady se podíval a významně zamrkal na krále) a jedí jeden druhého.

Ty divné papíry Sluneční perutě vůbec nejsou peníze. Obchodníci se v penězích vyznají a nebudou tyhle přijímat. Bude-li Fitu-Iva dál naléhat, aby je brali, odejdou a nikdy už se nevrátí. A tak budou Fituivanci, kteří už dávno zapomněli, jak se dělá tapa, dělat co? - běhat nazí a jíst jeden druhého."

Řešením na ostrově Fitu-Iva byla revoluce a znovuzavedení zlatých peněz. Jaké bude řešení na našem "ostrově"? Možná žádné, možná budeme navždy věřit v papírové peníze. Možná se zruší papírové peníze a budou pouze elektronické. Nebo ne? Bude to podobně jako na Fitu-Ivě?

Žádné komentáře:

Okomentovat