neděle 23. června 2013

Proč se člověk stane minimalistou

Během letošního roku jsem četl a slyšel o příbězích několika lidí, kteří se vydali cestou minimalismu. Několik bodů je spojovalo:
  • nevěděli, že chtějí být minimalisté
  • byli nespokojeni se současným stavem věcí
  • chtěli žít více v souladu s přírodou
  • chtěli dělat věci, které jim přijdou podstatné, ale na které často nemají čas
  • chtějí se vymanit z "krysího závodu"
První je asi nejpřekvapivější. Lidé se apriori nestávají minimalisty proto, aby mohli říkat já jsem minimalista a chlubit se tím. To je v podstatě v rozporu s minimalismem. Lidé většinou začnou žít trochu jinak, začnou si uvědomovat, že některé věci nepotřebují, že je dané věci jen připravují o čas a peníze. Více věcí většinou znamená plnější být a roztříštěné myšlení. Když se člověk soustředí na všechny ty věci, které kolem sebe vidí, jen málokdy dokáže kvalitně myslet. Takže se lidé začnou zbavovat věcí a nové nenakupují, často se podívají na internet, jak to dělají ostatní, jak žít trochu jinak a většinou se proklikají k blogu, videu, nebo článku o minimalismu. Tak se člověk začne dozvídat o minimalismu více a zjistí, že je to pro něj zajímavý směr a že jím chce jít. 

Minimalismus vede lidi k myšlence méně nakupovat a více dělat - mít vs. být. Logické vyústění je, že lidé méně znečišťují životní prostředí (většinou), protože pro jejich spotřebu se toho muselo vyrobit méně, tím pádem klesá počet emisí z výroby a taktéž je toho potřeba vyhodit méně. Většina minimalistů sportuje a stravuje se zdravě, nebo alespoň zdravěji než průměr. Jí hodně ovoce a zeleniny a zajímá se o lokální suroviny, tedy opět klesá uhlíková stopa. 

Poslední dva body lze shrnout dohromady. Člověk snažící se žít dle amerických filmů a nejmenovaných časopisů je tlačen k tomu vydělávat čím dál více peněz, aby byl schopen zaplatit všechny věci, které musí mít. To jej často vede k tomu, že nepracuje od 9 do 5, ale od nevidim do nevidim a poté jde do druhé práce. Výsledkem je většinou po nějaké době životní nespokojenost, frustrace... Krysí závod je o tom, že člověk vyjde ze školy, najde si první práci/podnikání, koupí si první byt/dům => první půjčka, poté přijde auto, luxusní dovolená..... => další půjčky a tak dále a tak dále. Výsledek je, že většinou stejně máme horší auto než sousedi => jsme nespokojení a musí pracovat pořád jen proto, abychom byli schopni zaplatit všechny ty věci.

Já jsem se začal zbavovat řady věcí již před lety, ale minimalismus není jen o tom vyhodit všechny ty krámy. Je také o jiném způsobu uvažování nad životem a jiném způsobu žití života, než je běžné. Proto musím říct, že v tomto směru stále objevuji nové, neotřelé myšlenky.

Žádné komentáře:

Okomentovat