čtvrtek 23. května 2013

Vrchotovy Janovice po 10 letech

Trocha té nostalgie neuškodí - aneb po 10 letech zpět na místě činu. V prváku na gymplu jsem hned tuším druhý týden výuky jel s celou třídou na zámek do Vrchotových Janovic provádět (takzvané řetězové provádění). Byla to obrovská sranda a zkušenost, pro mě navíc příležitost poznat spolužáky ze třídy (ti se již dva roky znali - nastoupil jsem do třetího ročníku šestiletého gymnázia).

Zámek ve Vrchotových Janovicích je skvostným místem a stoprocentně stojí za návštěvu. Nachází se asi 50 kilometrů od Prahy směrem na České Budějovice. Dostanete se k němu pohodlně vlakem z Hlavního nádraží s přestupem v Olbramovicích. Přestupovat ovšem není třeba, můžete v Olbramovicích vystoupit a projít se naučnou stezkou po stopách Sidonie Nádherné krásnou přírodou až přímo k zámku. Stezka je velmi dobře značena a procházka je cca na 1 až 2 hodiny podle tempa chůze.

Prohlídka zámku je velmi zajímavá a rozhodně nebudete znuděni tisíci obrazy šlechticů. Čekají vás zbraně, šatstvo, dobové hry, první fotografie.... Největší překvapení na mě čekalo v poslední místnosti, kterou jsou nejvíce znal - před deseti lety jsem v ní provázel. V zámecké knihovně s nádherným výhledem na zámecký park přibyl nový výstavní artikl - puška, která byla nalezena v roce 2010 při rekonstrukci rybníka v zámeckém parku. K pušce se váže příběh plný obav a strachu, který si prožila Sidonie Nádherná v roce 1943 - pointu neprozradím, nechte se překvapit. 

Za prohlídku stojí i rozlehlá zámecká zahrada, na které můžete obdivovat krásné a již několik desítek let staré stromy. Také zde objevíte hřbitov rodiny Nádherných a několik náhrobních kamenů zvířat (psů a koní), které měla Sidonie Nádherná. 

Celkové hodnocení? Stojí to za to a pokud už jste tam byli před rokem 2010, tak musíte do Janovic znovu, abyste se dozvěděli, jak to bylo s tou puškou ;-).

Otevírací doba: středa až neděle od 9 do 17 s pauzou na oběd (více zde). Vstupné: 50,- Kč/osoba, případně 80,- Kč/rodina. Jízdenka na vlak: Praha - Vrchotovy Janovice o víkendu (České dráhy mají akci na cestování po středočeském kraji) cca 150,- Kč/osoba (zpáteční jízdenka).

Žádné komentáře:

Okomentovat