neděle 24. března 2013

Italská sámoška

Minulý týden jsem strávil několik dní v italských alpách a neodpustil jsem si návštěvu místní sámošky. Rozdíl oproti těm českým je ohromný! 

Na první pohled jej člověk nespatří. Obchod je stejně velký, jako obdobný obchod v ČR (Billa, Albert...). Rozdíl je ovšem ve výběru a kvalitě potravin. První za zmínku stojí obrovský pult s nádherným ovocem a zeleninou. Žádné oschlé papriky, měkké okurky, ale opravdu krásná zelenina a ovoce (viz foto). Dokonce výběr z mnoha druhů byl pestřejší než v jednom z větších obchodů, do kterého chodím v ČR. Paráda. Druhým rozdílem je pečivo. V Itálii de facto nemají klasický český chleba, ale spíše různé bagety a bulky. Vše je na váhu! Žádné vybírání větších rohlíků, které je často vidět v našich sámoškách.

Barilla za 40 Kč? Ani náhodou, tato značka těstovin patří v Itálii mezi levnější a jejich cena se pohybovala mezi 0,6 - 0,8 eur, tedy cca  18 Kč za balení. Že by doprava do ČR byla tak drahá? 

A co sušenky? Nemají je, alespoň ne v podobě v jaké jsme zvyklí. V obchodě jsem nenašel sušenku typu tatranka, ale zato měli balení cca po 5 až 10 kusech pečených dobrot. Rozdíl těchto sladkostí od těch co jsou v našich sámoškách byl ohromný minimálně v množství nezdravých (nasycených) tuků.

Nevím zda si to všichni uvědomují, ale když chodíme nakupovat, tak je to vlastně jako když jdeme k volbám. Hlasujeme za dané potraviny a tím dáváme sámoškám najevo, čeho chceme víc a čeho míň. Co takhle hlasovat jako Italové?

2 komentáře:

 1. To musel být ráj! Tady člověk musí obejít hromadu obchoďáků než vybere aspoň něco ucházejícího.
  Český národ ale raději koupí vitamíny v lékárně než v sámošce. Bohužel :( Třeba jednou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapracovat na tom musíme my, tím myslím všichni co nakupujeme, pokud budeme kupovat blafy, tak nám budou nabízet blafy, je důležité nezapomínat, že s každou korunou utracenou v obchodě hlasujeme pro to, čeho chceme víc ;-)

   Vymazat