úterý 1. ledna 2013

Předsevzetí - blbost nebo užitečný nástroj?

Nový rok je vždy symbolický pro stanovení nových cílů a pro zhodnocení života. Pro řadu lidí je okamžikem, kdy si dávají určitá předsevzetí na následující rok. Nejčastějšími zcela jistě jsou přestat kouřit, zhubnout a najít si novou práci. Člověk si vždy dává naději, že tento rok to zvládne, tento rok bude jiný, bude ve znamení splněných cílů a snů. Poté ale přijde realita a nutnost něco udělat pro splnění daného cíle a to je okamžik, kdy se často láme chleba. 

Proč tomu tak je? Proč si dáváme předsevzetí, která jsou pro nás nereálná? Nad touto problematikou jsem se již mnohokrát během posledních několika let zamýšlel a jedním z hlavních důvodů podle mě je efekt srovnávání. Jinými slovy kvalitu našeho života poměřujeme s kvalitou života ostatních. Většinou ostatních, kteří mají "lepší" postavu, auto, oblečení, byt, dovolenou... než my. Zajímavý experiment na toto téma provedl ekonom Frank (Understanding conspicuous consumption), který nabídl lidem na výběr ze dvou možností. Chtěli byste vydělávat 50 000 USD ročně, zatímco všichni ostatní by vydělávali 25 000 USD ročně a nebo byste chtěli vydělávat 100 000 USD ročně, zatímco všichni ostatní by vydělávali 250 000 USD ročně? Jaká je vaše odpověď?

Frankovi odpovědělo 56% lidí, že by zvolili první možnost. Tímto experimentem Frank dokázal, že relativní spotřeba je pro větší část lidí důležitější, než absolutní spotřeba. Jinými slovy, je pro lidi důležitější to, jak si stojí ve srovnání s Novákovými, než to jestli jsou celkově spokojeni se svými životem.

Proč tedy těch předsevzetí většina lidí nedosáhne? Protože to není jejich touha, není to něco co doopravdy chtějí. Abychom novoročních cílů měli šanci dosáhnout, je pro nás podstatné se nejprve zaměřit na to, čeho chceme dosáhnout. Pokud se na předsevzetí podíváme z této stránky, poté se pro nás nestanou jen prázdnými slovy, ale užitečným nástrojem pro dosahování našeho ideálního životního stylu.

2 komentáře:

  1. Dát si předsevzetí znamená, že se chci změnit. Proč bych se ale měl chtít měnit, když sem se sebou spokojenej? :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Předsevzetí nemusí nutně znamenat chtít se změnit, může to být i předsevzetí ve smyslu být dál se vším spokojen jako nyní, jinými slovy dělat vše proto, aby rok 2013 byl stejně dobrý jako rok 2012 (to většinou není samozřejmost) a co já vím Pankáči, tak tam minimálně jednu věc, kterou chceš změnit máš...

    OdpovědětVymazat