středa 9. ledna 2013

Jak nám televize bere svobodu

Několik let žiji bez televize a v podstatě jsem si nevšiml, že by mně chyběla. Naopak, jakmile přijedu na návštěvu, kde jede televize furt, tak mě z toho většinou spíš bolí hlava a taktéž konverzace s dalšími lidmi není tak kvalitní, protože všem neustále utíkají oči na obrazovku.

Televize je jistě fantastický vynález a ve své době i nesmírně důležité komunikační nástroj. To už dnes neplatí. V posledních letech se klíčovým informačním nástrojem stal právě internet. Pro informace o státních převratech, povodních a skokanech pod vlak, kterým jsme chtěli jet už televizi nepotřebujeme. Ta je v tomto ohledu dokonce extrémně pomalým komunikačním kanálem.

Problém televize spatřuji v několika ohledech. Za prvé je televizní obrazovka v řadě domácností středobodem obývacího pokoje, okolo kterého se vše točí. Bez televize se obývák změní v diametrálně odlišné místo (pohodové, až relaxační). Za druhé nám televize diktuje na co se budeme dívat a kdy se na to budeme dívat. Pamatuji si na neustálé přepínání mezi třemi kanály, stejně tak, jako na přepínání mezi nespočtem kanálů. Zvětšil se výběr, ne kvalita (výjimky existují). Nutno říct, že televize je levným a jednoduchým způsobem zábavy (zabitím času). Stačí jí pustit a už se to na nás valí, nemusíme nic vyhledávat, číst... 

Několik chytrých hlav si už dokonce všimlo, že televize je fantastický nástroj pro zotročování lidí. Lidé pracují, přijdou domů, dívají se na televizi, jdou spát a pak zase pracují. Jak je tedy nejlépe zotročit a vecpat jim do hlavy, že musí být in a žít podle "amerického snu"? TELEVIZE. Takže pracujeme, přijdeme domů, pustíme televizi a co zrovna nedávají - reklama na věci, které jsou in (to znamená, že my jsme out) a nebo film, ve kterém má hrdina super svaly, super barák, super práci, super milenku, super manžela, super auto, super super super.

Výsledek? Jdeme do práce a možná se ještě porozhlédneme pro druhé a třetí práci (nedávno mě kontaktovala paní se zájmem o práci, která již tři práce měla, z toho 2 na plný úvazek, ale peníze jí nestačí). Proč? Musíme přece být in a hlavně máme právo na "americký sen"

.....počkat! Chceme ho? Chceme tak žít? Tím se opět vracím k článku o novoročních předsevzetích. Jaké je to naše proč?

Žádné komentáře:

Okomentovat